標題:
有關物理的問題
發問:
A aerialist on a high platform holds on to a trapeze attached to a support by a 7.5-m cord. Just before he jumps off the platform, the cord makes an angle α of 42.7° with the vertical. He jumps, swings down, then back up, releasing the trapeze at the instant it is 0.85 m below its initial height. Calculate the... 顯示更多 A aerialist on a high platform holds on to a trapeze attached to a support by a 7.5-m cord. Just before he jumps off the platform, the cord makes an angle α of 42.7° with the vertical. He jumps, swings down, then back up, releasing the trapeze at the instant it is 0.85 m below its initial height. Calculate the angle θ that the trapeze cord makes with the vertical at this instant.
最佳解答:
Just by simple geometry, 7.5.cos(θ) - 7.5.cos(42.7) = 0.85 i.e. cos(θ) = 0.8482 θ = 32 degrees
其他解答:
此文章來自奇摩知識+如有不便請留言告知